Изберете јазик:

Се наоѓате во:

Почетна Uncategorized

Категорија: Uncategorized

Категории

„Литера“ ги додели признанијата за најдобри изданија за деца Дата: 1st јуни, 2023

Меѓународниот фестивал за литература и илустрација за деца „Литера“, кој се одржа од 23 до 27 мај, ги додели признанијата за најдобри изданија во изминатите две години. Наградата за најдобра сликовница ја доби „Невидлива куќа“, по текст на Билјана Црвенковска, со илустрации на Ване Костуранов, во издание на „Чудна шума“ од 2021 година. Признанието за […]

Повеќе
Креативна работилница за деца со Доротеј Нешовски Дата: 19th мај, 2023

Креативна работилница за деца24 МАЈ, СредаПочеток: 11 часот„Свет со љубов“ е насловот на креативна работилница за деца која ликовниот уметник и едукатор Доротеј Нешовски ќе ја одржи во Музејот на град Скопје.Работилницата е наменета за деца и се одржува во рамките на 5. издание на Меѓународниот фестивал на литература и илустрација за деца „Литера 2023“. […]

Повеќе
Петмина илустратори избрани на конкурс за изложбата „Свет со љубов“ на ЛИТЕРА 2023 Дата: 19th мај, 2023

Петмина македонски илустратори ќе им се придружат на реномираните колеги – мултимедијални уметници од Хрватска на петтото издание на Меѓународниот фестивал за литература и илустрација за деца ЛИТЕРА 2023 што ќе се одржи од 23 до 27 мај во Музејот на град Скопје. Тоа се дипломираните академски уметници Александар Иванов, Викторија Егорова, Гоце Илиевски, Калиопи […]

Повеќе
„ШТО СÈ“ – РАБОТИЛНИЦА ЗА ИЛУСТРАЦИЈА СО НИКОЛИНА МАНОЈЛОВИЌ ВРАЧАР ОД ХРВАТСКА Дата: 18th мај, 2023

26 МАЈ, ПЕТОК „ШТО СÈ“ – РАБОТИЛНИЦА ЗА ИЛУСТРАЦИЈА СО НИКОЛИНА МАНОЈЛОВИЌ ВРАЧАР – ХРВАТСКА / 17 часот „Што сè – илустрирана енциклопедија на глаголи“ е темата на ликовната работилница што ќе ја одржи Николина Манојловиќ Врачар, мултимедијалната уметница од Хрватска, во рамките на 5. издание на Меѓународниот фестивал на литература и илустрација за деца […]

Повеќе
РАБОТИЛНИЦА ЗА ИЛУСТРАЦИЈА СО ДОМИНИК ВУКОВИЌ ОД ХРВАТСКА Дата: 17th мај, 2023

Од врвен илустратор во регионот научете ги тајните на професионалната илустрација.Доминик Вуковиќ е еден од екслузивните гости на 5. издание на Меѓународниот фестивал на литература и илустрација за деца „Литера 2023“. Тој ќе одржи дводневна работилница за професионални илустратори на 25 и 26 мај во Музејот на град Скопје.Искориститете ја ретката можност од прва рака […]

Повеќе
РАБОТИЛНИЦА ЗА ИЛУСТРАЦИЈА СО БРАНКА ХОЛИНГСВОРТ НАРА ОД ХРВАТСКА Дата: 17th мај, 2023

Како од песна да направите илустрација? Низ овој невообичаен предизвик ќе ве води фантастичната илустраторка Бранка Холингсворт Нара од Хрватска.Работилницата е наменета за млади и професионалци во областа.Бранка Холингсворт Нара е родена во 1974 година и живее во Самобор. Дипломирала графичко обликување во Загреб, а постдипломски студии за илустрации за деца и млади завршила на […]

Повеќе
Каква е македонската современа сликовница – тема на конференција на фестивалот „Литера“ Дата: 17th мај, 2023

Македонската современа сликовница ќе биде во фокусот на конференцијата што Меѓународниот фестивал за литература и илустрација за деца „Литера 2023“ ќе ја организира на 25 мај во Музејот на град Скопје. Конференцијата што ќе биде составена од два панела е дел од програмата на петтото издание на фестивалот, што годинава се одржува под мотото „Свет со љубов“.Каде […]

Повеќе
СРЕДБА СО НОВИНАРИ – (10.05.2023) Дата: 10th мај, 2023

Без медиумите „Литера“ нема да биде тоа што е и нема да допре до повеќе деца и публика. Денес ги поканивме нашите пријатели од медиумите за да ги известиме за подготовките за новото издание на фестивалот. Разговаравме за темата на фестивалот, учесниците-гости на фестивалот, придружните програми, како и за состојбите со сцената за илустрација кај […]

Повеќе
Фестивалот „Литера“ по петти пат од 23 до 27 мај во Музејот на град Скопје Дата: 8th мај, 2023

Под мотото „Свет со љубов“, од 23 до 27 мај, во Музејот на град Скопје ќе се одржи петтото издание на Меѓународниот фестивал на литература и илустрација за деца „Литера 2023“. Во петте фестивалски дена ќе има богата програма за специјализирана публика, но и низа настани наменети за сите заинтересирани посетители на различна возраст. Една од […]

Повеќе
Пазин Дата: 12th септември, 2022

Вечерва во 18 часот во Градската библиотека ќе се одржи и презентација за историјата на македонската илустрација за деца, за што ќе зборуваат Софија Семенпеева-Трајановска и Сребра Ѓорѓијевска.

Повеќе